/Files/images/2022_r/Deti_sport-17-1-750x375-1.png

Групи ЛФК для дітей і як проходить заняття?

Фізичне навантаження необхідна для зростаючого організму. Вона дає змогу дітям рости і розвиватися, зміцнює м'язи та скелет, а також сприяє одужанню при самих різних недугах. Щоб фізкультура була корисною, вона повинна бути адекватною, що відповідає можливостям конкретної дитини. У цій статті ми розповімо, які групи здоров'я для занять ЛФК існують, а також як проходять заняття.

Фізкультура — звичайна і лікувальна

Фізкультура в цілому — поняття досить широке. Її мета — поліпшення фізичного розвитку, зміцнення імунітету малюка або підлітка. Мова йде не про професійний спорт і не про підкорення олімпійських висот. Просто кожному карапузові незалежно від віку, статі, стану здоров'я, потрібна фізичне навантаження. Природно, дітям і підліткам вона потрібна в різному обсязі.

Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей показана при наявності певних проблем зі здоров'ям. Вона являє собою особливий комплекс вправ, які приводять в тонус або розслабляють абсолютно конкретні групи м'язів, суглоби, частини тіла. ЛФК для дітей призначається не тільки для лікування існуючих проблем і недуг, але і для профілактики хвороби, якщо до неї у дитини, на думку лікарів, є схильність.

Комплекс ЛФК складається з вправ спортивно-прикладних, гімнастичних та ігрових. У медицині існує кілька десятків різноманітних рекомендованих комплексів, які призначають для реабілітації дітей-інвалідів, для відновлення після травм, для реабілітації після операцій.

Лікувальна гімнастика передбачає наявність окремих програм занять для малюків і підлітків з недугами органів дихання, для дітей з порушенням рухових функцій, для малюків з хворобами нирок і інших органів, а також для дітей з неврологічними порушеннями.

У кожній з цих груп враховують не тільки встановлений діагноз, але й вік, ступінь і тяжкість хвороби, супутні захворювання. Тільки з урахуванням всього вищепереліченого лікар може призначити конкретні вправи для дитини. Має найважливіше значення і фізкультурна група дитини або група з ЛФК, про них ми розповімо нижче.

Найчастіше заняття ЛФК входять в комплексне лікування — вони поєднуються з відвідуванням фізіотерапевтичного кабінету, масажем, плаванням у басейні, дихальною гімнастикою, допоміжними і альтернативними методами лікування, а також з прийомом медикаментів за призначеною лікарем схемою.

Ефективність ЛФК залежить від того, наскільки відповідною була обрана навантаження. Поширена народна думка про те, що хворий малюк повинен перебувати у спокої, помилково. Діти з захворюваннями потребують фізкультури навіть більше, ніж діти без обмежень по здоров'ю, але це має бути зовсім інша фізкультура.

Групи здоров'я

Всіх дітей прийнято ділити на п'ять груп. Цим поділом займаються дитячі лікарі. Давайте детальніше поговоримо про те, які хлопці належать до цих груп і які фізичні навантаження їм показані.

Перша (група А)

До цієї групи належать здорові діти, у яких немає ніяких хронічних захворювань. Фізичний та психологічний розвиток представника першої групи повністю відповідає його віку. Суттєвих обмежень для нього не існує, окрім вікових.

Гімнастика ЛФК проводиться за бажанням батьків і виключно з профілактичними цілями. До рекомендованих вправ відносять загальнозміцнюючі комплекси вправ, заняття зі спортивними снарядами, загальну фізкультуру.

Друга (група В)

До цієї групи педіатр віднесе в цілому здорової дитини, але має незначне відставання росту, ваги, по фізичному розвитку від еталонних вікових нормативів і стандартів. До цієї групи віднесено дітей, які більше 3-4 разів на рік хворіють на простудні та вірусні недугами, а також дітей з незначними порушеннями мови.

Критерії цієї групи досить розмиті і неточні, а тому вона викликає найбільше запитань. Фізичне навантаження дітям цієї групи рекомендована загальна, загальнозміцнююча, зі спортивними снарядами і без таких. До неї рекомендується додавати дихальну гімнастику.

Третя (група С)

Сюди відносять дітей, у яких є хронічні захворювання, але вони не сильно заважають жити, тобто знаходяться в повністю компенсованому стані. Загострення у таких дітей бувають рідкими, у стані ремісії самопочуття дитини нормальний.

Зазвичай третю фізкультурну групу ставлять дітям при хронічному бронхіті, при опущенні нирок, при викривленні постави, якщо вона не викликає інших порушень в організмі. Фізичні навантаження таким хлопцям показано лікувальні, нормативи на звичайних уроках фізкультури знижені.

Четверта (група D)

Ця фізкультурна група передбачена для дітей з хронічними хворобами в стані субкомпенсації. Якщо малюк часто страждає загостреннями, довго відновлюється після них, його самопочуття страждає, йому показані певні вузькоспрямовані лікувальні вправи. У цю групу найчастіше потрапляють дітки при бронхіальній астмі, при легких формах ДЦП.

П'ята (група Е)

Ця група для дітей з важкими захворюваннями, мають хронічний характер, – з ОВЗ (обмеженими можливостями здоров'я), які не можуть в силу недуги відвідувати садок або школу. Для них групові заняття ЛФК здійснюються рідко, найчастіше це індивідуальні заняття з індивідуальними ж призначеннями щодо рекомендованого комплексу.

У першій групі зазвичай налічується не більше чверті від загальної кількості всіх дітей: за статистикою Моз, кількість абсолютно здорових дітей знаходиться на рівні 20-25%. Проблема в тому, що нерідко в першу групу потрапляють діти не тому, що вони здорові, а тому, що їм ще не встановили діагноз, адже деякі захворювання мають невыраженное і повільний плин.

Діти з третьої і четвертої груп досить часто об'єднуються в одну групу для занять фізкультурою, у них досить схожі програми фізичних навантажень. Таку об'єднану групу називають «спеціальної».

Досить часто батьків цікавлять конкретні діагнози. Досить складно сказати, до якої групи віднесено дитини з компресійним переломом хребта, адже наслідки травми можуть бути різними. Не менш складно прогнозувати і групове визначення після перенесеної пневмонії. При спастичній диплегії, геміпарезі, при кривошиї групу встановлюють і можуть змінювати протягом життя.

Крім загального стану здоров'я, фахівці ЛФК звертають особливу увагу і на типи хвороб. Так, діти із захворюваннями органів дихання зазвичай потрапляють в одну групу для занять, а хлопці з порушеннями рухових функцій — в іншу.

Що стосується грудних дітей, то для них поділу не проводиться. Єдине, що для недоношених дітей ЛФК рекомендується вводити пізніше, ніж для дітей, народжених в строк. Перший поділ на групи відбувається в дошкільному віці, коли дитина починає відвідувати садок, де передбачені гімнастика і фізична культура.

Програма занять

Заняття можуть бути груповими та індивідуальними. Для діток з спецгрупи (це третя і четверта групи здоров'я) бажано проводити заняття під контролем фахівця з застосуванням моніторингу частоти серцевих скорочень, зміни артеріального тиску та інших діагностичних маркерів стану дитини. Але головним критерієм вважається самопочуття самого займається, як він переносить навантаження.

Для початківців вправи найчастіше прості та дозовані. По мірі просування завдання для пацієнта ускладнюються, навантаження зростає.

Дітям з групи кардіореспіраторної недуг рекомендовані програми на основі циклічних вправ з невеликими дихальними навантаженнями.

Заняття ЛФК ділиться на три послідовних етапи:

вступний;

основною;

завершальний.

Вступна частина включає вправи, ходьбу, біг, дихальні прийоми. В основній частині завжди присутні вправи, рекомендовані при певній патології, ігрові, індивідуальні, зі спортивними снарядами і без них.

Завершальна частина заняття завжди включає в себе релаксаційні прийоми, вправи на розслаблення, розтягування м'язів і аутотренінг.

При ураженні серцевого м'яза (міокардитах) ЛФК рекомендується ще в стаціонарі, потім — в поліклініці за місцем проживання. Тільки через 10 місяців малюка переводять в спеціальну групу з ЛФК, якщо нападів немає. Якщо стан стабільний і напади не повторюються протягом року, дитину можуть перевести в третю групу через рік. Через два роки при сприятливому збігу обставин можна розраховувати на потрапляння в загальну фізкультурну групу.

Зі вродженими вадами серця все йде складніше: дитина зможе отримати максимум 4 групу, і то за умови, що після операції пройшло не менше 12 місяців і весь цей рік малюк успішно займався ЛФК.

При бронхіальній астмі хлопчики і дівчатка будуть залишатися у групі ЛФК до тих пір, поки повторюються часті напади. Якщо протягом двох місяців напади не повторюються, йому можуть дозволити займатися в 4 групі, а якщо нападів не буде протягом року, то й третій.

При хронічному гастриті або коліті дитині можна буде розраховувати на переказ у четверту фізкультурну групу з групи ЛФК тільки черга півроку при відсутності загострень. Фізичні заняття призначаються тільки при відсутності болю, поза загострення.

При гемофілії ЛФК не призначається, як і жоден інший вид физнагрузок. Але при незначній мірі захворювання можуть бути дозволені легкі та делікатні вправи тільки під наглядом фахівця.

Проблеми з нирками — підстава для призначення фізкультури тільки поза нападів і гострих періодів. Також не повинно бути супутніх патологій серця. У загальну групу здоров'я діти з пієлонефрит, гломерулонефрит та нирковою недостатністю потрапити не можуть.

При тяжких проявах ендокринних патологій ЛФК рекомендується з перших днів захворювання, а у загальну групу дитина зможе потрапити тільки при самих легких ступенях цукрового діабету і тільки з індивідуального схвалення лікаря.

Дитина з порушеннями постави може і повинен займатися в загальній фізкультурної групи, а дитина з посткастраційним сколіозом — тільки в групі ЛФК. Окремих комплексів ЛФК для дітей з короткозорістю або далекозорістю, їм показані заняття в спеціальних групах при важких відхилення або в загальних фізкультурних групах, якщо відхилення незначні.

Де займатися?

З грудними дітьми, з дітьми-інвалідами, які обмежені в пересуванні, а їх транспортування може нашкодити дитині, рекомендуються заняття на дому. В інших випадках батьки можуть вибирати — відвідувати групові заняття або займатися індивідуально.

Заняття можуть проводитися на базі садків і шкіл, обов'язково уточніть, якщо є необхідність, при оформленні дитини в відповідні заклади, чи є в них фахівці з ЛФК.

Поради та рекомендації батькам

Якщо дитині призначена лікувальна фізкультура, до такого призначення потрібно ставитися з тією ж серйозністю, як і до інших рекомендацій лікаря. Нам же не приходить в голову ігнорувати призначення ліки дитині.

Не буває ЛФК тільки для ніг або спини, як думають багато хто. Комплекс завжди включає в себе велику кількість вправ, спрямованих на різні м'язи, суглоби, зв'язки, нервові закінчення.

Кiлькiсть переглядiв: 38