ВАКЦИНАЦІЯ

ЩЕПЛЕННЯ ВІД COVID-19

Щеплення: за і проти

0
1547367_620x410

Імунізація є невід’ємним правом людини на здорове і повноцінне життя та найефективнішою зброєю у подоланні керованих інфекційних хвороб, які залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі.

Багато дитячих інфекційних хвороб можуть бути попереджені шляхом використання вакцин, що застосовуються при плановій імунізації. Сьогодні завдяки розробленим вакцинам існує реальна можливість захисту дітей від значно більшої, ніж раніше, кількості важких і часом смертельних інфекційних хвороб. В останні роки застосовуються нові комбіновані вакцини, щеплення якими захищає дітей одразу від кількох інфекцій.

На сьогоднішній день всі профілактичні щеплення в Україні, та в області зокрема, проводяться сертифікованими імунобіологічними препаратами як українського, так і зарубіжного виробництва. Вимоги до вакцин є більш суворими, ніж для інших лікарських препаратів, це пов’язано з тим, що більшість з них вводиться немовлятам протягом першого року життя. З усіма документами, які засвідчують якість вакцин, батьки мають право ознайомитися у кожному пункті щеплень.

Будь-яке втручання завжди може мати якісь наслідки. І в інструкції по застосуванню того чи іншого імунобіологічного препарату теж є попередження про можливі наслідки. Але якщо ми оцінюємо користь та шкоду від цього, то ми бачимо, що користь у сотні раз більша, ніж можливі ускладнення.

Планова імунізація проти таких захворювань, як поліомієліт, правець, дифтерія та кашлюк щорічно рятує життя приблизно 3 мільйонів осіб в усьому світі згідно інформації ВООЗ. Окрім того, вона позбавляє мільйони людей від страждань, пов’язаних із тяжкими хворобами та інвалідністю. Щеплення проти керованих інфекцій проводиться згідно наказу МОЗ України № 559 від 16.09.2011 року, яким затверджено календар профілактичних щеплень. В Україні обов’язкові планові профілактичні щеплення проводяться проти 10 інфекцій (дифтерія, правець, кашлюк, кір, паротит, поліомієліт, туберкульоз, гепатит В, краснуха та гемофільна інфекція), тоді як в інших країнах світу до 17 та більше. Крім перелічених щеплень можуть проводитися інші так звані рекомендовані профілактичні щеплення в залежності від епідемічної ситуації, яка складається на території проживання та часом виникає під впливом різних факторів.

В умовах низьких показників захворюваності деякі люди вважають, що вакцинація представляє більшу загрозу, ніж сама хвороба. Ці помилкові уявлення призвели до росту захворювань високонтагіозними інфекціями, такими як кір, краснуха та кашлюк.

Існують беззаперечні фактичні дані щодо того, як хвороби знову проявляються при зниженні рівня охоплення імунізацією. У 2011-2012 роках найбільш актуальною проблемою для охорони здоров’я була захворюваність на кір, у більшості регіонів України і на теперішній час ускладнення епідситуації щодо захворювання на кір повторюється. Захворюваність на кір є проблемою не тільки для України, Європейські країни теж потерпають від поширення цієї хвороби. На території Полтавської області з початку 2017 року захворіло на кір 3 дітей, при епідеміологічному розслідуванні встановлено, що деякі захворілі в анамнезі взагалі не мали профілактичних щеплень, а у інших вакцинація незакінчена (мали по одному щепленню).

Запобігти виникненню епідемії та розповсюдженню інфекційного захворювання можливо завдяки широкому охопленню населення вакцинопрофілактикою. Протиепідемічний ефект можна досягти, якщо 95% населення буде охоплено щепленням.

В останній час через певні релігійні погляди або через побоювання виникнення реакцій та ускладнень на щеплення батьки відмовляються від проведення їх новонародженим дітям. Звичайно кожна особа має право на особисте рішення з цього питання, але батькам потрібно пам’ятати, що через певний період дитина буде мати тісні контакти з іншими дітьми, буде потребувати навчання в дошкільних закладах куди, згідно діючого законодавства, не може бути допущена без обов’язкових профілактичних щеплень.

Дитяча вакцинація – за чи проти?

Дискусії щодо того, робити дітям щеплення чи ні, в Україні поширюються давно. Одні переконують, що кращого захисту від інфекцій, аніж вакцинація, нині не існує, інші стверджують, що щеплення не захищають від хвороб, а лише завдають серйозного удару по імунітету дитини. В останні роки в Україні розгорнулась масова «антивакцинальна кампанія», прихильники якої виступають проти вакцинації.

Який же вибір повинні зробити дезорієнтовані батьки та іноді й медичні працівники? Робити щеплення дітям чи ні? Наша відповідь – обов’язково робити!

Суть вакцинації полягає в тому, що дитині вводять ослаблені чи вбиті мікроор ганізми, або їхні окремі складові. Коли такі антигени потрапляють до організму людини, імунна система продукує захисні антитіла та клітини довгострокової пам’яті для його захисту. Саме вони й відповідають за стійкість до інфекцій, тобто є імунітетом проти певної хвороби. Складається ситуація, коли дитина нібито перехворіла на цю хворобу, але в надлегкій формі. Зате, коли вона зустрінеться зі справжньою інфекцією, в її організмі вже будуть в наявності клітини пам’яті для захисту від хвороби. Отже вакцина «тренує» імунну систему, вчить її як боротися зі збудниками інфекцій. І чим раніше відбувається вакцинація, тим міцніший захист організму від інфекції.

Важливо розпочати вакцинацію дитині в 3-х місячному віці, а в багатьох країнах світу її розпочинають раніше – в 2 місяці. Причиною є те, що після трьохмісячного віку організм дитини практично втрачає захисні антитіла проти різних інфекційних збудників, які були отримані від матері внутрішньоутробно. В віці старше 3-х місяців зустріч з інфекцією для немовляти може стати фатальною. Тому імунізація в ранньому віці є вкрай необхідною.

Серед мікроорганізмів, із якими успішно борються за допомогою щеплень – віруси кору, краснухи, паротиту, поліомієліту, гепатиту В, а також бактерії туберкульозу, дифтерії, кашлюку та правцю. З 2006 року в Україні введене нове щеплення – проти гемофільної інфекції.

Деякі батьки вважають, що вакцина спричинить шкоду їх дитині і відмовляються виконувати свій громадянський і батьківський обов’язок – вакцинувати дитину. Батьківський – оскільки вони не забезпечують дитині захист від дифтерії, від правця та інших хвороб, наражаючи її на ризик. Громадянський – тому що цим вони порушують законодавство і чинять за принципом: я роблю, як хочу, а інші мене не цікавлять. І в цьому випадку вступає в силу стаття закону про «Захист населення від інфекційних хвороб», в якій сказано, що дитина, котра не має протипоказів до вакцинації, без щеплень не може відвідувати дитячий колектив.

Вакцини існують не для того, щоб дотриматися формальності при відвідуванні дитячого колективу, а для того, щоб діти не хворіли і не помирали від тих інфекцій, проти яких є вакцини.

Противники вакцинації все частіше намагаються звинувачувати медиків в тому, що вони використовують неякісні вакцини.

Тут можна констатувати наступне: на сьогодні вакцини, які використовуються в педіатрії, є досить різноманітними за своїм антигенним складом, вмістом та кількістю стабілізаторів та речовин, які підвищують їх імуногенність, тобто здатність викликати імунну відповідь на їх введення. Тому говорити про те, що є вакцини якісні і неякісні – не коректно. Основне – вони всі є різними за складом. За кошти державного бюджету закуповуються вакцини різних виробників, як вітчизняні так і закордонні. Кожна вакцина призначена для певної вікової категорії дітей. Як правило, на перші щеплення плануються ацелюлярні вакцини, які є найменш реактогенними. Перевага надається комбінованим вакцинам, які містять 3-5 антигенів, що зменшує кількість ін’єкцій дитині. Серед них є живі та неживі (інактивовані) вакцини, ацелюлярні (розщеплені) та повноклітинні. На сьогодні в Україні контроль якості медичних імунобіологічних препаратів здійснюється сертифікованою ВООЗ лабораторією ДП "Державний експертний центр МОЗ України", яка має усі необхідні дозвільні документи. При цьому переважна більшість вакцин, які закуповує МОЗ – використовуються не тільки в Україні, а й у багатьох провідних країнах світу.

І сьогодні позитивним є те, що батьки мають право вибору – вакцинувати свою дитину вакцинами, які закуповуються за кошти державного бюджету або придбати вакцину в аптеці за власні кошти. Яку вакцину вибрати – підкаже кваліфікований лікар. Наприклад, дитину з неврологічними проблемами в стані здоров’я краще вакцинувати сучасною ацелюлярною вакцинною. Тоді імовірність виникнення температурних реакцій буде менше 5%.

При вакцинації дітей-алергіків треба зважати на складові вакцини, оскільки різні виробники використовують різні середовища для вирощування вакцинальних антигенів. Наприклад, для виробництва деяких вакцин використовується курячий ембріон, в деякі вакцини в якості стабілізатора входить антибіотик. Якщо людина має сильну алергію до яєчного білка або на антибіотик, який входить в склад вакцини, їй, зрозуміло, буде небезпечно щепитися такою вакциною – це може викликати набряк Квінке або анафілактичний шок. Для людей з тяжкими імунодефіцитами небезпечною може бути вакцинація живими вакцинами, тобто такими, які містять живі ослаблені мікроорганізми.

Отже – вибір за батьками, а допоможе їм в виборі – кваліфікований медичний працівник.

Як свідчить досвід розвинутих країн – Швеції, Японії, Великобританії, вже «забута» хвороба повертається, коли рівень охоплення вакцинацією знижується до 50%. В Україні через відмову від вакцинації та дефіцит вакцин вже найближчим часом можна очікувати зростання захворюваності на дифтерію та інші інфекції – ситуація досить напружена, трапляються випадки захворювань, збудники циркулюють. Наша країна «стоїть на порозі» епідемій!
У декларації прав дитини, затвердженій резолюцією Організації Об’єднаних Націй від 20.11.1959 № 1389 (XIV) чітко визначено, що кожна дитина має право на захист свого здоров’я найбільш сучасними засобами. А більш сучасного та надійного засобу захисту людини від інфекційних захворювань, ніж вакцинація, на сьогодні не існує.

І кожна дитина має право отримати цей захист!

https://drive.google.com/file/d/1FoCf36kPdk1QuFRwRiy3l03hgoXyKP5d/view?usp=sharing

ВІДПОВІДЬ НА АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ЩОДО ВАКЦИНАЦІЇ

Щеплення дітей:

Історії, як вакцинують дітей з хронічними хворобами. Пост на фб МОЗ: https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/pfbid0pHnR6sptifzGhAnE1Zm1mv6Ed3nZgpss5Z5zXdShk42PbYMQv9BMJqPHPWGsprEql Гугл-документ. Підводка: https://docs.google.com/document/d/1jzZoanHZ5nk0CZY4jIAM1yLh53H1UTbr79NxPRcQIlY/edit

Вакцинація дорослих:

Кiлькiсть переглядiв: 22