Імунізація є невід’ємним правом людини на здорове і повноцінне життя та найефективнішою зброєю у подоланні керованих інфекційних хвороб, які залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі.
Багато дитячих інфекційних хвороб можуть бути попереджені шляхом використання вакцин, що застосовуються при плановій імунізації. Сьогодні завдяки розробленим вакцинам існує реальна можливість захисту дітей від значно більшої, ніж раніше, кількості важких і часом смертельних інфекційних хвороб. В останні роки застосовуються нові комбіновані вакцини, щеплення якими захищає дітей одразу від кількох інфекцій.
На сьогоднішній день всі профілактичні щеплення в Україні, та в області зокрема, проводяться сертифікованими імунобіологічними препаратами як українського, так і зарубіжного виробництва. Вимоги до вакцин є більш суворими, ніж для інших лікарських препаратів, це пов’язано з тим, що більшість з них вводиться немовлятам протягом першого року життя. З усіма документами, які засвідчують якість вакцин, батьки мають право ознайомитися у кожному пункті щеплень.
Будь-яке втручання завжди може мати якісь наслідки. І в інструкції по застосуванню того чи іншого імунобіологічного препарату теж є попередження про можливі наслідки. Але якщо ми оцінюємо користь та шкоду від цього, то ми бачимо, що користь у сотні раз більша, ніж можливі ускладнення.
Планова імунізація проти таких захворювань, як поліомієліт, правець, дифтерія та кашлюк щорічно рятує життя приблизно 3 мільйонів осіб в усьому світі згідно інформації ВООЗ. Окрім того, вона позбавляє мільйони людей від страждань, пов’язаних із тяжкими хворобами та інвалідністю. Щеплення проти керованих інфекцій проводиться згідно наказу МОЗ України № 559 від 16.09.2011 року, яким затверджено календар профілактичних щеплень. В Україні обов’язкові планові профілактичні щеплення проводяться проти 10 інфекцій (дифтерія, правець, кашлюк, кір, паротит, поліомієліт, туберкульоз, гепатит В, краснуха та гемофільна інфекція), тоді як в інших країнах світу до 17 та більше. Крім перелічених щеплень можуть проводитися інші так звані рекомендовані профілактичні щеплення в залежності від епідемічної ситуації, яка складається на території проживання та часом виникає під впливом різних факторів.
В умовах низьких показників захворюваності деякі люди вважають, що вакцинація представляє більшу загрозу, ніж сама хвороба. Ці помилкові уявлення призвели до росту захворювань високонтагіозними інфекціями, такими як кір, краснуха та кашлюк.
Існують беззаперечні фактичні дані щодо того, як хвороби знову проявляються при зниженні рівня охоплення імунізацією. У 2011-2012 роках найбільш актуальною проблемою для охорони здоров’я була захворюваність на кір, у більшості регіонів України і на теперішній час ускладнення епідситуації щодо захворювання на кір повторюється. Захворюваність на кір є проблемою не тільки для України, Європейські країни теж потерпають від поширення цієї хвороби. На території Полтавської області з початку 2017 року захворіло на кір 3 дітей, при епідеміологічному розслідуванні встановлено, що деякі захворілі в анамнезі взагалі не мали профілактичних щеплень, а у інших вакцинація незакінчена (мали по одному щепленню).
Запобігти виникненню епідемії та розповсюдженню інфекційного захворювання можливо завдяки широкому охопленню населення вакцинопрофілактикою. Протиепідемічний ефект можна досягти, якщо 95% населення буде охоплено щепленням.